O Prostate

Prostata je mužská predstojná žľaza, ktorá je spojená s močovou trubicou a zaisťuje produkciu sekrétov dôležitých pre výživu a prenos spermií. Prostata má bežne veľkosť vlašského orecha. V priebehu života prostata rastie a jej zväčšenie je prirodzenou súčasťou starnutia. Problémy s rastom prostatického tkaniva môžu pociťovať muži už po 40 roku života.

Ořechlevá

Abnormálne zväčšená prostata začína tlačiť na močovú trubicu, čo sa najčastejšie prejavuje veľmi silným nutkaním na močenie, a to aj v noci. Typickým príznakom je tiež časté močenie, ďalej nepríjemné pocity pri močení, slabý či prerušovaný prúd moču alebo pocit nedokonalého vymočenia.

ZVÄČŠENÁ PROSTATA

ZVÄČŠENÁ PROSTATA

ZDRAVÁ PROSTATA

ZDRAVÁ PROSTATA

pravá

Rolu tu hrá aj genetika alebo životospráva. Dôležitá je preto prevencia, a tak by všetci muži nad 60 rokov mali chodiť na pravidelné vyšetrenie, najlepšie dvakrát ročne. Ďalej obmedziť alkohol a fajčenie, mať dostatok pohybu a pestrý a vyvážený jedálniček. Zo športových aktivít sa neodporúča dlho trvajúce vychádzky na bicykli z dôvodu tlaku na močovú trubicu. Prehliadané ťažkosti s močením môžu viesť k rozvoju močovej infekcie, tvorbe močových kameňov.

Spokojený pár